Udržitelné stravování je koncept zaměřený na snižování negativních dopadů výroby a konzumace potravin na životní prostředí a na podporu zdraví. Zahrnuje výběr potravin a stravovacích návyků, které podporují ekologickou rovnováhu, sociální spravedlnost, ekonomickou životaschopnost a lidské zdraví. Tyto aspekty též podporují wellbeing univerzitní komunity, který patří k cílům Strategie udržitelného rozvoje UK.
Univerzita Karlova klade důraz na pestrou a vyváženou nabídku jídel nejen v menzách, ale také v zapojených kavárnách, bufetech a automatech. Všem studujícím a zaměstnancům a zaměstnankyním proto nabízí studená i teplá jídla v masité, vegetariánské a veganské verzi. U bezmasých jídel je kladen zřetel na jejich nutriční vyvážení – smažený sýr tedy není standardním východiskem.
V rámci zavedení každodenní vegetariánské a veganské nabídky proběhlo již několik školení kuchařů a kuchařek menz a následné ochutnávky. Nejen pro veganské jídlo jsou používány přírodní suroviny vysoké kvality dle norem. Na rostoucí poptávce po bezmasých pokrmech, které aktuálně činí zhruba třetinu odebíraných jídel, je patrný úspěch zavedeného opatření.
Snaha univerzity o udržitelný provoz menz však přesahuje nabídku jídel a v příslušných oblastech je ošetřena i prevence vzniku odpadu za použití zálohovaných vratných obalů a udržitelné hospodaření s biologicky rozložitelným odpadem, který je vhodný například ke kompostování.
Ing. Lenka Henebergová
Členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj
Mgr. Ing. Nikola Rusová
Manažerka udržitelného rozvoje