Praktické rady

Téma udržitelnosti se může zdát na první pohled problematické. Spousta lidí má pocit, že musí vše dělat na 100 % nebo nemá smysl začínat vůbec. My si však myslíme, že každý krok se počítá. Proto zde pro inspiraci uvádíme pár jednoduchých tipů pro studující i zaměstnance/zaměstnankyně univerzity, které může do svého dne zařadit kdokoliv.


Jednoduché udržitelné tipy pro každý den, nejen do kaceláře:

  • Šetřte energií! Zhasínejte za sebou v místnostech, které momentálně nepoužíváte (např. při odchodu na schůzku nebo na oběd).

  • Vyhýbejte se baleným vodám! Vždy můžete využít kohoutkovou vodu.

  • Ale zároveň neplýtvejte vodou! Např. do konvice naberte pouze vodu, která se reálně využije, nádobí neumývejte pod tekoucí vodou, ale v napuštěném dřezu anebo v myčce,…

  • Zvažte výměnu nejstarších spotřebičů, nové vybírejte podle energetických štítků.

  • Vyhněte se jednorázovým obalům, talířům, příborům apod.! Noste si svou lahev na vodu (nekupujte balenou), zjistěte si více o programu REkrabička a REkelímek (zatím fungují v občerstvení Karolína, v menzách Troja a Hvězda).

  • Naučte se správně separovat odpad!

  • Snižte spotřebu papíru, např. využívejte oboustranný tisk, vyvarujte se chybným a zbytečným výtiskům, upřednostněte online komunikaci.

  • Snažte se využívat, co nejvíce výrobků opakovaně! Například drobné závady můžete opravit nebo pro vás nepotřebné věci může někdo znovu využít (sdílení/půjčení, second-hand).

  • Naučte se správně separovat odpad!

  • Využívejte možnosti veřejné dopravy, aplikací spolujízdy nebo alternativních typů dopravy (elektro/koloběžky, elektro/kola).Na základě interní potřeby byl vytvořen stručný návod, který má zejména fakultám a součástem UK napomoci k pořádání udržitelnějších akcí pod záštitou univerzity. Manuál, který v mnohém vychází z praxe zahraničních univerzit, představuje základní souhrn doporučení, na která by fakulty a součásti měly brát zřetel nejen v průběhu samotného konání akce, ale také v rámci její přípravy. Pro větší přehlednost byla jednotlivá, navržená, opatření prioritizována a to zejména s ohledem na rozsah a důležitost svého dopadu.


Manuál pro udržitelnější konání akcí


V reakci na aplikování manuálu a postupné rozšiřování podvědomí o UR napříč univerzitou předpokládáme jeho průběžnou aktualizaci a další rozpracování.Poslední změna: 30. leden 2024 16:52 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

Ing. Lenka Henebergová

Členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj


Mgr. Ing. Nikola Rusová

Manažerka udržitelného rozvojeJak k nám