Výstavba a rekonstrukce

Udržitelné a šetrné budovy

Ačkoliv se o environmentální stopě ve stavebnictví příliš nehovoří, je toto odvětví celosvětově jedním z hlavních zdrojů skleníkových plynů. Zohledněním tohoto faktu v rámci nové výstavby a rekonstrukce stávajících univerzitních budov lze podstatně snížit uhlíkovou zátěž celé instituce. Opatření vedoucích k udržitelnému stavebnictví je mnoho a univerzita se zasazuje o jejich smysluplnou implementaci do provozu a správy budov.


Ke klíčovým opatřením patří průběžné snižování energetické náročnosti. Efektivními kroky k dosažení tohoto cíle jsou například zlepšení tepelně-izolačních vlastností budov, instalace centrálních termostatů, instalace pohybových čidel osvětlení či využití energie z obnovitelných zdrojů. Moderní „zelená“ opatření, jako například zelené střechy či vertikální zahrady, se ukazují být vhodnými metodami izolace a regulace mikroklimatu v městské zástavbě.

V rámci Akčního plánu implementace Strategie udržitelného rozvoje Univerzita Karlova zahájila pilotní studii metody EPC v areálu Centra Krystal. V případě příznivých výsledků analýzy se počítá se zahájením praktické části metody EPC.

Dalším environmentálním aspektem udržitelnosti je opatření skel proti nárazu ptáků, ke kterému ČSO vydala praktickou metodiku.


Univerzita se dále zavázala k využití druhotných surovin po vzoru cirkulární ekonomiky a postupný přechod z pasivní na aktivní výstavbu z pohledu emisí skleníkových plynů.

Dlouhodobým cílem je pak získání certifikace udržitelných budov dle mezinárodních standardů (např. LEED).



Poslední změna: 13. červen 2024 08:49 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

Ing. Lenka Henebergová

Členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj


Mgr. Ing. Nikola Rusová

Manažerka udržitelného rozvoje



Jak k nám