Zodpovědné hospodaření se zdroji energie hraje v rámci udržitelného rozvoje klíčovou roli, neboť se dotýká celého spektra oboru. Z environmentálního hlediska se jedná o složku, jejíž přechod na udržitelné zdroje znamená podstatné snížení emisí skleníkových plynů. Z hlediska sociálního a ekonomického pak zajišťuje energetickou nezávislost na fosilních zdrojích a geopolitické situaci, což ve výsledku vede k podpoře energetické bezpečnosti a snížení tzv. energetické chudoby.
V souladu s obecnou definicí udržitelného rozvoje tak i udržitelná energie uspokojuje potřeby současnosti, aniž by ohrožovala potřeby budoucích generací.
Z toho důvodu se Univerzita Karlova zavázala ke zodpovědnému hospodaření s energiemi a postupnému dosažení uhlíkové neutrality nejpozději do roku 2050.
K prvním krokům na této cestě patří zmapování stávajícího energetického managementu, zpracování souhrnné zprávy energetických auditů napříč univerzitou a vyhodnocení situace s doporučením pro následný postup.
K podchycení emisí skleníkových plynů univerzita zpracovává výpočet uhlíkové stopy na úrovni Scope 1 a 2 emisí pro rok 2022 (vyjádřena v CO2 ekvivalentech). Stanovení nepřímých Scope 3 emisí bude následovat, definice a monitoring této složky je však podstatně složitější.
Na základě výše jmenovaných opatření se Univerzita Karlova snaží dosáhnout uhlíkové neutrality a být příkladem dobré praxe na cestě za udržitelnou budoucností.
Ing. Lenka Henebergová
Členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj
Mgr. Ing. Nikola Rusová
Manažerka udržitelného rozvoje