Ačkoliv se velká část budov Univerzity Karlovy nachází v městských centrech Prahy, Plzně či Hradce Králové, náležejí k nim i nezanedbatelné plochy zeleně a vody. Důsledná péče a šetrné využití těchto ploch je v zájmu i zodpovědnosti univerzity a součástí Strategie udržitelného rozvoje UK.
Plánovaný management nakládání s vodou se soustředí jednak na úsporu pitné vody, například instalací úsporných vodovodních baterií, tak i s druhotným využitím tzv. šedé vody. Jedná se sice o vodu odpadní, neobsahuje však sanitární odpad a je proto využitelná právě pro splachování či zavlažování zeleně. Ke stejnému účelu lze využít i dešťovou vodu, kterou určité budovy UK již zachytávají speciálními systémy.
Díky účasti Univerzity Karlovy v tematické pracovní skupině CRP projektu UNILEAD II dochází ke součinnosti českých univerzit na poli managementu vody a ke sdílení dobré praxe.
Významným problémem městské zástavby je odtok a ztráta dešťové vody s negativním dopadem na (mikro)klima a ekosystémy. Řešením může být vhodný management zelených ploch náležejících pod správu univerzity a díky tomu posílené zadržování dešťové vody ve městě. Pasportizaci zeleně a srážkových vod, nutnou pro definici vhodných opatření, vypracovává v pilotní studii Přírodovědecká fakulta UK. Výsledné komplexní informace o stavu zeleně a toku srážkových vod mají posloužit jednak efektivnímu nakládání s dešťovou vodou, ale též podpoře biodiverzity na univerzitních pozemcích.
Globálním dopadům na biodiverzitu a ekosystémové služby se univerzita věnuje v rámci mapování vlivů provozu a nákupů. K tomuto účelu byla schválena Strategie odpovědného veřejného zadávání UK, která zohledňuje aspekty udržitelného rozvoje napříč spektrem oboru. Dlouhodobým cílem je sestavení účinných intervencí, které negativní dopady provozu univerzity sníží.
Ing. Lenka Henebergová
Členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj
Mgr. Ing. Nikola Rusová
Manažerka udržitelného rozvoje