Psali o nás

Univerzita Karlova je opět mezi top 100 nejlepšími evropskými univerzitami

11.7.2024 UK Tiskové zprávy

Univerzita Karlova je dle čerstvě vydaného prestižního žebříčku evropských vysokých škol QS World University Rankings: Europe 2025 opět mezi stovkou nejlepších takto hodnocených univerzit. V konkurenci téměř sedmi set škol obsadila letos 79. místo, je tak znovu nejlepší mezi českými vysokými školami a současně obhájila i prvenství v regionu. Kritéria hodnocení se týkají mimo jiné udržitelnosti.


Sociální zemědělství? Když nejde jenom o úrodu

24.6.2024 Forum

Sociální zemědělství, co to je? Tuto otázku slyší Eliška Hudcová z Evangelické teologické fakulty UK stále ještě poměrně často. Koncept, který propojuje farmaření se sociální prací, ještě není v České republice příliš zažitý. Sociální zemědělství přitom jde ruku v ruce také s udržitelností. Komu je blízká péče o člověka, toho obvykle zajímá i to, v jakém stavu je krajina, příroda i půda, kterou obhospodařuje a kterou chce uchovat i pro budoucí generace.


UK je aktivní na cestě k udržitelnosti a drží si své místo ve světové špičce

12.6.2024 UK Tiskové zprávy

Udržitelný rozvoj na Univerzitě Karlově je strategicky i obsahově naplňované téma. Univerzita podporuje konkrétní udržitelné projekty, které zlepšují prostředí na univerzitní půdě i mimo ni. Současně si dle dnes vydaného světového žebříčku Times Higher Education University Impact Rankings stabilně drží také unikátní postavení mezi světovými univerzitami, které o udržitelný rozvoj systematicky usilují.


Menzy UK patří v udržitelnost k lídrům

7.6.2024 Forum

Univerzita Karlova zařadila v září 2023 ke stabilní nabídce vegetariánského jídla také pokrm veganský a počet vydaných bezmasých jídel vzrostl z 21 na 33 procent. „Tato čísla dokazují, že se nám daří naslouchat potřebám studujících a zaměstnanců a zároveň je motivovat k udržitelnému chování na každodenní bázi. A věřím, že tendence bude i nadále vzestupná,“ říká manažerka udržitelnosti UK Nikola Rusová.


O původ potravin se dnes zajímáme více než dříve

13.5.2024 Forum

„V širším kontextu si uvědomujeme naše dopady na životní prostředí, ať už jde o klimatickou změnu či ztrátu biodiverzity,“ říká Dana Kapitulčinová, expertka na udržitelné stravování a přenášení poznatků do praxe a vzdělávání z Cnetra pro otázky životního prostředí UK (COŽP).


Moldan: Ministerstvo na začátku tvořili čtyři lidé

6.5.2024 Forum

V roce 1990 se stal historicky prvním českým ministrem životního prostředí, byl poslancem České národní rady i senátorem. Profesor Bedřich Moldan ovšem stál též u zrodu Ekologické sekce Biologické společnosti při ČSAV, reprezentoval naši zemi v OSN a v roce 1992 zakládal Centrum pro otázky životního prostředí UK (COŽP).


Enviro influencerka: na prvním místě je minimalismus

21.4.2024 Forum

„Vždy, když mluvím o udržitelnosti, je to spíše o tom, co nedělám – nenakupuji zbytečně, nehromadím věci,“ říká Rozárie Haškovcová, environmentální influencerka a studentka politologie na Fakultě sociálních věd UK.


Rynda: Pro udržitelný rozvoj je klíčový růst chudých zemí

15.4.2024 Forum

„Je jen jedna Země, a tu máme od svých dětí půjčenou, musíme jim ji zase vrátit.“ Tak parafrázuje slavný Saint-Exupéryho citát Ivan Rynda z Fakulty humanitních studií UK. Zakladatel oboru sociální a kulturní ekologie na FHS UK se dlouhodobě věnuje tématu trvale udržitelného rozvoje, o kterém nejen přednáší svým studentům, ale koncept také dlouhodobě popularizuje prostřednictvím veřejných vystoupení.


S udržitelností u veřejných zakázek záleží na financování

8.4.2024 Forum

„Spolufinancování z Evropských fondů dělá veřejné zakázky udržitelné téměř výhradně skrze finanční podporu a ne skrze nastavování cílů. Jakmile se finanční podpora sníží nebo skončí, zadavatelé se vrací do ‚starých kolejí‘ k neudržitelným zakázkám,“ shrnuje ekonom Vítězslav Titl. Jeho výzkum inspiroval i finský zákon o veřejných zakázkách.


Aneta Pierzynová: Udržitelnost a mikroskopický svět

2.4.2024 Forum

Doktorandka Aneta Pierzynová z 1. LF UK je úspěšnou žadatelkou o grant v rámci podpory udržitelného rozvoje na UK. Se svým týmem se mezioborově věnovala antimikrobiální rezistenci a používání antibiotik. Vyučuje na Jedničce, vede agendu Státní veterinární správy ČR a má veterinární praxi.


Bohumír Janský: Vodu bychom měli chránit ústavou

22.3.2024 Forum

Přes dvě miliardy lidí v 80 státech světa trpí chronickým nedostatkem vody, jak oznámily vlády těchto zemí do Světové meteorologické organizace v Ženevě – World Meteorological Organization (WMO). Nejméně 1,2 miliardy obyvatel naší planety nemá přístup k pitné vodě. Vyhlášením Světového dne vody – na 22. březen byl ustanoven v roce 1993 – se Organizace spojených národů rozhodla upozornit na její kritický nedostatek, nezbytnou ochranu a šetření.


Menzy UK vaří vegansky. Vstříc planetě i poptávce studentů

2.1.2024 Forum

Univerzita Karlova nabízí od září ve svých menzách ke stabilní nabídce vegetariánského menu také jídlo veganské. Plní tak další cíl, který si sama stanovila, být ještě více udržitelná a zodpovědná k životnímu prostředí. „Zájem o vegan jídla již máme vyzkoušený jak ve stálé nabídce na menze Troja, tak během Dne Země na všech menzách, kdy se poptávka po rostlinných pokrmech přibližně ztrojnásobila. Dokládá to zvýšený zájem o problematiku ekologie i chuť zkoušet nové věci mezi studenty a zaměstnanci UK,“ říká administrátorka menz UK Daniela Slováková.


Cenu UK Intentio získal neplatinový katalyzátor

17. 10. 2023 Forum

V rámci prestižní soutěže České hlavičky byla podruhé udělena cena Univerzity Karlovy INTENTIO v kategorii udržitelný rozvoj. Získal ji gymnazista Šimon Kilián za vytvoření neplatinového katalyzátoru do palivových článků. „Neplatinové katalyzátory jsou totiž mnohonásobně levnější a také se k jejich výrobě dají využívat recyklovatelné kovy, například použité galvanické články nebo měděné baterie,“ říká Šimon. 


Začal nový semestr a Univerzita Karlova to oslavila udržitelně. Menzy vaří vegansky už od září

17. 10. 2023 Asociace společenské odpovědnosti

Univerzita Karlova nabízí od září ve všech menzách jedno veganské jídlo denně jako součást udržitelného přístupu. Začátek semestru mohlo studentstvo oslavit speciální nabídkou až čtyř veganských jídel. Jde o výsledek spolupráce s organizací ProVeg Česko, která skrze svůj projekt Udržitelné menzy zorganizovala na univerzitě čtyři školení o moderní rostlinné kuchyni a benefitech rostlinné stravy. Univerzita Karlova chce speciálním menu v rámci akce Chutně a udržitelně pro planetu, která proběhla 4. října na všech menzách, poukázat na menší ekologickou stopu rostlinného jídla oproti masovým variantám. Větší zastoupení rostlinných jídel v menzách teď i v budoucnu patří do univerzitní strategie pro oblast udržitelného rozvoje.


Když studenti včelaří. Před FHS rozkvete i udržitelná zahrada

25. 09. 2023 Forum

Nejen že během léta okolí fakulty rozehrál včelí bzukot, vyrůst by tam měla také permakulturní, tedy udržitelná zahrada, kde si budou moci studující a vyučující z přilehlých fakult a kolejí odpočinout. Včelařský spolek Pučmeloud.na její vybudování získal studentský grant na podporu udržitelného rozvoje na UK.


Univerzita Karlova se připojí k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje

14. 09. 2023 UK Tiskové zprávy

České veřejné vysoké školy se opět připojí k Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR). Akce v rámci ETURu se budou konat v období od 18. září do 8. října 2023. Jednotlivé vysoké školy včetně Univerzity Karlovy se letos poprvé propojily a společně připravují na tyto dny bohatý doprovodný program pro studenty, zaměstnance i širokou veřejnost. Seznam akcí, které se budou konat od 18. 9. do 8. 10. 2023 a podporují udržitelný rozvoj na vysokých školách lze nalézt na 

https://unilead.muni.cz, další informace na https://www.tydenudrzitelnosti.cz/. Tisková zpráva ke stažení ZDE.Jak se komunikuje udržitelnost v maloobchodních řetězcích v Česku? Univerzita Karlova a CIRA Advisory odpovídají v pokračování Manuálu komunikace udržitelnosti

24. 04. 2023 Asociace spoločenské odpovědnosti

V členských státech Evropské unie je až 40 % tvrzení o udržitelnosti výrobků nepodložených nebo přímo zavádějících. Téma udržitelnost přitom neustále nabírá na popularitě mezi spotřebiteli, investory i zaměstnanci. Je proto na čase začít napravovat chyby v komunikaci a podávat praktický návod, jak komunikovat správně a vyhýbat se hrozbám greenwashingu.

O to se už druhým rokem snaží ve své spolupráci Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy a poradenská společnost CIRA Advisory. Aktuálně vydávají druhé pokračování Manuálu komunikace udržitelnosti bez greenwashingu. 


Udržitelný rozvoj na UK: I jednotlivci jsou hybnou silou změn

04. 04. 2023 Forum

„Elán, nadšení a nápady studentů a studentek v otázkách udržitelnosti jsou pro mě velkou nadějí,“ říká Nikola Rusová, manažerka udržitelného rozvoje na UK, podle které je udržitelnost životní styl a způsob myšlení. Na univerzitě aktuálně vzniká Strategie udržitelného rozvoje do roku 2030. 


Univerzita Karlova bude mít strategii udržitelného rozvoje v roce 2023

19. 11. 2022 ekolist.cz

Univerzita Karlova (UK) by měla mít svou strategii udržitelného rozvoje hotovou v první polovině roku 2023. Vedení největší a nejstarší české univerzity klade na danou problematiku důraz, řekl ČTK mluvčí UK Václav Hájek. Škola podle něj v souvislosti s tím zvažuje energetický audit univerzitních budov.


Udržitelnost v nestabilním světě jako téma konference na UK

02. 11. 2022 Forum

Již za dva týdny na Univerzitě Karlově proběhne mezinárodní konference 

Udržitelnost v nestabilním světě, na kterou se sjedou přední evropští odborníci z oblasti vědy, veřejného i politického života. Ústředními tématy bude mimo jiné biodiverzita jako základ udržitelného rozvoje či Zelená dohoda pro Evropu.


Udržitelněji s využitím dešťovky, nově i v Botanické zahradě

23. 08. 2022 Forum

Od letošního června začala Botanická zahrada UK v Praze Na Slupi efektivněji hospodařit s vodou. K závlaze venkovních expozic je využíván nový systém zachytávání dešťové vody. S realizaci dva roky trvajícího projektu UK finančně výrazně pomohl Operační program Životní prostředí.


Univerzita chce udržet budoucnost pro nás všechny

22. 11. 2021 Přítomnost

Rok 2022 bude ve znamení udržitelné univerzity. Univerzita Karlova (UK) chce prošlapávat cestu novým přístupům a udržitelnému rozvoji. Vyjma „zelených auditů“ připravuje pro studenty i kurzy udržitelnosti.

Poslední změna: 12. červenec 2024 12:53 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

Ing. Lenka Henebergová

Členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj


Mgr. Ing. Nikola Rusová

Manažerka udržitelného rozvojeJak k nám