Psali o nás

Cenu UK Intentio získal neplatinový katalyzátor

17. 10. 2023 Forum

V rámci prestižní soutěže České hlavičky byla podruhé udělena cena Univerzity Karlovy INTENTIO v kategorii udržitelný rozvoj. Získal ji gymnazista Šimon Kilián za vytvoření neplatinového katalyzátoru do palivových článků. „Neplatinové katalyzátory jsou totiž mnohonásobně levnější a také se k jejich výrobě dají využívat recyklovatelné kovy, například použité galvanické články nebo měděné baterie,“ říká Šimon. 


Začal nový semestr a Univerzita Karlova to oslavila udržitelně. Menzy vaří vegansky už od září

17. 10. 2023 Asociace spoločenské odpovědnosti

Univerzita Karlova nabízí od září ve všech menzách jedno veganské jídlo denně jako součást udržitelného přístupu. Začátek semestru mohlo studentstvo oslavit speciální nabídkou až čtyř veganských jídel. Jde o výsledek spolupráce s organizací ProVeg Česko, která skrze svůj projekt Udržitelné menzy zorganizovala na univerzitě čtyři školení o moderní rostlinné kuchyni a benefitech rostlinné stravy. Univerzita Karlova chce speciálním menu v rámci akce Chutně a udržitelně pro planetu, která proběhla 4. října na všech menzách, poukázat na menší ekologickou stopu rostlinného jídla oproti masovým variantám. Větší zastoupení rostlinných jídel v menzách teď i v budoucnu patří do univerzitní strategie pro oblast udržitelného rozvoje.


Když studenti včelaří. Před FHS rozkvete i udržitelná zahrada

25. 09. 2023 Forum

Nejen že během léta okolí fakulty rozehrál včelí bzukot, vyrůst by tam měla také permakulturní, tedy udržitelná zahrada, kde si budou moci studující a vyučující z přilehlých fakult a kolejí odpočinout. Včelařský spolek Pučmeloud.na její vybudování získal studentský grant na podporu udržitelného rozvoje na UK.


Univerzita Karlova se připojí k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje

14. 09. 2023 UK Tiskové zprávy

České veřejné vysoké školy se opět připojí k Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR). Akce v rámci ETURu se budou konat v období od 18. září do 8. října 2023. Jednotlivé vysoké školy včetně Univerzity Karlovy se letos poprvé propojily a společně připravují na tyto dny bohatý doprovodný program pro studenty, zaměstnance i širokou veřejnost. Seznam akcí, které se budou konat od 18. 9. do 8. 10. 2023 a podporují udržitelný rozvoj na vysokých školách lze nalézt na 

https://unilead.muni.cz, další informace na https://www.tydenudrzitelnosti.cz/. Tisková zpráva ke stažení ZDE.Jak se komunikuje udržitelnost v maloobchodních řetězcích v Česku? Univerzita Karlova a CIRA Advisory odpovídají v pokračování Manuálu komunikace udržitelnosti

24. 04. 2023 Asociace spoločenské odpovědnosti

V členských státech Evropské unie je až 40 % tvrzení o udržitelnosti výrobků nepodložených nebo přímo zavádějících. Téma udržitelnost přitom neustále nabírá na popularitě mezi spotřebiteli, investory i zaměstnanci. Je proto na čase začít napravovat chyby v komunikaci a podávat praktický návod, jak komunikovat správně a vyhýbat se hrozbám greenwashingu.

O to se už druhým rokem snaží ve své spolupráci Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy a poradenská společnost CIRA Advisory. Aktuálně vydávají druhé pokračování Manuálu komunikace udržitelnosti bez greenwashingu. 


Udržitelný rozvoj na UK: I jednotlivci jsou hybnou silou změn

04. 04. 2023 Forum

„Elán, nadšení a nápady studentů a studentek v otázkách udržitelnosti jsou pro mě velkou nadějí,“ říká Nikola Rusová, manažerka udržitelného rozvoje na UK, podle které je udržitelnost životní styl a způsob myšlení. Na univerzitě aktuálně vzniká Strategie udržitelného rozvoje do roku 2030. 


Univerzita Karlova bude mít strategii udržitelného rozvoje v roce 2023

19. 11. 2022 ekolist.cz

Univerzita Karlova (UK) by měla mít svou strategii udržitelného rozvoje hotovou v první polovině roku 2023. Vedení největší a nejstarší české univerzity klade na danou problematiku důraz, řekl ČTK mluvčí UK Václav Hájek. Škola podle něj v souvislosti s tím zvažuje energetický audit univerzitních budov.


Udržitelnost v nestabilním světě jako téma konference na UK

02. 11. 2022 Forum

Již za dva týdny na Univerzitě Karlově proběhne mezinárodní konference 

Udržitelnost v nestabilním světě, na kterou se sjedou přední evropští odborníci z oblasti vědy, veřejného i politického života. Ústředními tématy bude mimo jiné biodiverzita jako základ udržitelného rozvoje či Zelená dohoda pro Evropu.


Udržitelněji s využitím dešťovky, nově i v Botanické zahradě

23. 08. 2022 Forum

Od letošního června začala Botanická zahrada UK v Praze Na Slupi efektivněji hospodařit s vodou. K závlaze venkovních expozic je využíván nový systém zachytávání dešťové vody. S realizaci dva roky trvajícího projektu UK finančně výrazně pomohl Operační program Životní prostředí.


Univerzita chce udržet budoucnost pro nás všechny

22. 11. 2021 Přítomnost

Rok 2022 bude ve znamení udržitelné univerzity. Univerzita Karlova (UK) chce prošlapávat cestu novým přístupům a udržitelnému rozvoji. Vyjma „zelených auditů“ připravuje pro studenty i kurzy udržitelnosti.

Poslední změna: 27. říjen 2023 11:47 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

Ing. Lenka Henebergová

Členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj


Mgr. Ing. Nikola Rusová

Manažerka udržitelného rozvojeJak k nám