Podcast Udržitelná Karlovka


Udržitelná Karlovka: Úvod

Podcast Udržitelná Karlovka přibližuje agendu udržitelného rozvoje a zelených inovativních přístupů k životu na Univerzitě Karlově. Nesoustředí se pouze na velká globální témata, ale také na praktické kroky, které mohou posluchačky a posluchači okamžitě začlenit do svého života. V krátkém intru, PhDr. Ing. Marie Vymazalová, Ph.D., členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj, představí projekt, který prostřednictvím rozhovorů s vědeckými a výzkumnými pracovníky a pracovnicemi, studujícími i absolventy a absolventkami propojí akademický svět s veřejným. Každý měsíc se můžete těšit na jeden díl!


Úvodní díl poslouchejte na Spotify zde.


Udržitelná Karlovka #29: Pavla Eliášová

Jakmile jste ve vědě, říkáte si, jestli by člověk nemohl nějakým způsobem svými znalostmi přispět k zlepšení poněkud černé vize budoucnosti. A já jsem ráda, že můžu přispět,” říká náš dnešní host doktorka Pavla Eliášová z PřF UK, která se věnuje výzkumu solárních paliv. Spolu si představíme základní východiska solárních paliv, praktický proces výroby i možná praktická využití. Zaměříme se také na roli popularizace chemie a udržitelnosti a v neposlední řadě také rozebereme pozici žen v české vědě.

Podpořte Udržitelnou Karlovku v anketě Czech Social Awards: https://www.socialawards.cz/.


Dvacátý devátý díl poslouchejte na Soundcloud.


Udržitelná Karlovka #28: Michal Kalina

V září se na nás chystá Evropský týden mobility, který má za cíl zvýšit povědomí o udržitelné mobilitě a nových dopravních řešeních. UK se navíc toto září ve velkém zapojuje do akce "Do práce na kole", a proto jsme si pozvali Michala Kalinu, zástupce spolku AutoMat. Probereme spolu genezi akce Do práce na kole, budoucnost udržitelné dopravy v Praze a také dáme pár tipů, jak nejlépe začít se po městě pohybovat na kole.


Dvacátý osmý díl poslouchejte na Soundcloud.


Udržitelná Karlovka #27: Ladislav Miko

V létě jsme si pro vás připravili rozšířený speciál s výjimečným hostem docentem Ladislavem Mikem, přírodovědcem, odborníkem na ochranu životního prostředí, zkušeným vyjednavačem z environmentálních summitů a aktuálně také poradcem prezidenta v otázkách životního prostředí. Jak probíhají jednání na klíčových summitech a jakou roli tam hrají závorky? V čem Česká republika zaostává za svými závazky a na co by se měla do budoucna soustředit? A v čem může být inspirativní půdní fauna?


Dvacátý sedmý díl poslouchejte na Soundcloud.


Udržitelná Karlovka #26: David Hořák

Udržitelná Karlovka míří do Kamerunu. S docentem Davidem Hořákem z PřF UK se podíváme do horských lesů v Kamerunu a na schopnost tamějších lesů absorbovat oxid uhličitý. Probereme také ornitologii a význam výzkumu ptáků v širších ekologických souvislostech a vyjma Afriky navštívíme také malebné Třeboňsko jako výjimečný úkaz krajinného designu.


Dvacátý šestý díl poslouchejte na Soundcloud.


Udržitelná Karlovka #25: Veronika Králová

V květnu se Udržitelná Karlovka obrací opět k studujícím. Konkrétně ke klima-akademičce a studentce práv Veronice Králové. Co přesně označuje pojem klima-akademička a co je náplní její práce? Jak se akademická sféra doplňuje s Veroničinou aktivistickou prací? A jaké výzvy na nás čekají v oblasti klimatické spravedlnosti?

Zodpovíme si s Veronikou, a ještě spolu s ní navštívíme problematická místa globálního Jihu. Zároveň doporučujeme k prozkoumání její studentský spolek Mater Nostra.


Dvacátý pátý díl poslouchejte na Soundcloud.


Udržitelná Karlovka #24: Michal Žák

Nová epizoda Udržitelné Karlovky se zaměří na udržitelnost tentokrát více matematicky. S meteorologem a klimatologem Michalem Žákem se podíváme na klima a na počasí. Co generuje současné výkyvy počasí? Jak se proměňuje atmosférické proudění? A za čím vším stojí tajemný efekt El Niňo? Vyjma těchto otázek se dostane také na výzkum proměny klimatu na MFF UK a na způsoby simulace budoucích scénářů klimatického vývoje.


Dvacátý čtvrtý díl poslouchejte na Soundcloud.


Udržitelná Karlovka #23: Lukáš Lev Červinka

Březen v Udržitelné Karlovce patří právům a ústavě. Lukáš Lev Červinka se odborně věnuje ústavnímu právu a aktivně prosazuje jeho popularizaci. Tvrdí, že za schopností efektivně prosazovat systémová řešení stojí dostatečná znalost fungování právního systému. Proto se v rozhovoru zabýváme možnostmi jednotlivce ovlivňovat své okolí, účinností právního řádu v ČR a také novými formáty prezentace českých ústavních pořádků. Konkrétně se můžete podívat na Lukášovu aktivitu na crowdfundigové platformě Donio.


Dvacátý třetí díl poslouchejte na Soundcloud.


Udržitelná Karlovka #22: Dana Kapitulčinová

V další epizodě Udržitelné Karlovky se zaměříme na populární téma udržitelného stravování. Společně s Danou Kapitulčinovou z COŽP UK probereme, jak se každý den rozhodnout, co si dát k jídlu a dbát přitom na šetrnost k životnímu prostředí. Konkrétně si povídáme také o rovnováze mezi udržitelnou a zdravou výživou, o specifiku dovážených surovin nebo o konkrétních tipech, jak například některé potraviny ve svém jídelníčku omezovat.


Dvacátý druhý díl poslouchejte na Soundcloud.


Udržitelná Karlovka #21: Tereza Omabuwa

Jako první se v novém roce potkáváme s hostkou, která za námi dorazila až z Kalifornie. Tereza Omabuwa je absolventkou PedF UK a kariéra ji dovedla až na UCLA, kde se věnuje sociálním dopadům a udržitelnému rozvoji na tamějším Centre for Impact. Spolu probíráme, v čem se liší české a americké univerzitní prostředí, jak zkoumat dopady udržitelných strategií u velkých firem a které aktivity UCLA představují inspirace pro Univerzitu Karlovu.

Více o Centre for Impact UCLA.


Dvacátý první díl poslouchejte na Spotify zde.


Udržitelná Karlovka #20: Soňa Klepek Jonášová

Před Vánoci se v Udržitelné Karlovce potkáváme se Soňou Klepek Jonášovou, zakladatelkou Institutu cirkulární ekonomiky tzv. INCIENu. Cirkulární ekonomika představuje inovativní přístup, jak efektivně a šetrně nakládat s přírodním bohatstvím. Klepek Jonášová hovoří o základních principech "cirkulárky". Rozebírá také, jak se tyto principy mohou projevovat v konkrétním případě stavitelství, a ukazuje, že šetrná práce s materiálními zdroji je i otázkou národní a evropské bezpečnosti. Na závěr rovněž přidáváme i pár tipů na udržitelné Vánoce.

Více o INCIENu.


Dvacátý díl poslouchejte na Spotify zde.


Další díly podcastu


Poslední změna: 12. listopad 2024 13:49 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

Ing. Lenka Henebergová

Členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj


Mgr. Ing. Nikola Rusová

Manažerka udržitelného rozvoje



Jak k nám