Podcast Udržitelná Karlovka přibližuje agendu udržitelného rozvoje a zelených inovativních přístupů k životu na Univerzitě Karlově. Nesoustředí se pouze na velká globální témata, ale také na praktické kroky, které mohou posluchačky a posluchači okamžitě začlenit do svého života. V krátkém intru, PhDr. Ing. Marie Vymazalová, Ph.D., členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj, představí projekt, který prostřednictvím rozhovorů s vědeckými a výzkumnými pracovníky a pracovnicemi, studujícími i absolventy a absolventkami propojí akademický svět s veřejným. Každý měsíc se můžete těšit na jeden díl!
Úvodní díl poslouchejte na Spotify zde.
“Přemýšlet o našem vnitřním prostředí a vnějším prostředí jako o dvou nespojitých nádobách je iluzorní,” odkrývá komplexní propojení lidského zdraví a životního prostředí doktorka Klára Matoušková, která se dlouhodobě věnuje vlivu znečištění na zdraví. Společně se zaměříme na rizika a nebezpečí pro zdraví v současné průmyslové konzumní společnosti a na látky, které nás ohrožují na denní bází a ani si to neuvědomujeme. Zastavíme se také u možnostech regulace a každodenní ochrany na individuální rovině.
Třicátý šestý díl poslouchejte na Soundcloud.
“Kdybych se dneska rozhodl, že půjdu na letiště pěšky, nedostanu se tam, protože infrastruktura je tam vybudovaná jen pro automobilovou a autobusovou dopravu. Technologie nám tak také ne-umožňují nějaké způsoby chování.” Tímto příměrem otvírá rozhovor o technologiích a udržitelnosti Tomáš Čech, doktorand na FSV UK. Zabývat se budeme schopností společenských věd zkoumat technologie, možnostmi dialogu s technickými obory a především se zaměříme na udržitelnost a umělou inteligenci.
Třicátý pátý díl poslouchejte na Soundcloud.
“Nebojte se být kreativní. I když nápad může znít bláznivě, pomůže to otevřít dané téma. Může se o tom začít mluvit a najdete další podporu pro svůj projekt,” doporučuje studentka Gabriela Bernardová všem zájemcům o grantovou soutěž UK na podporu UR. Gabriela uspěla v soutěži minulý rok s projektem Green Hub na FTVS a do podcastu přišla ještě s další úspěšnou žadatelkou z FTVS Andreou Duchoňovou, která dostala podporu pro svůj projekt udržitelného stravování. Společně dáme pár tipů, jak se do grantové soutěže zapojit a jak uspět. Blíže se podíváme také na rozvoj dalších udržitelných projektů na fakultě a také se zaměříme na propojení sportu, zdravého životního stylu a udržitelnosti. Více o studentské grantové souteži zde.
Třicátý čvrtý díl poslouchejte na Soundcloud.
“Černobílý svět, kde máme bad guys a good guys, neodpovídá realitě. Jsme to i my, kdo může podat pomocnou ruku a společně věci posouvat. Ale záruku, jak to dopadne, nemáme nikdy nikdo,” myslí si environmentální psycholog a zakladatel Institutu 2050 Jan Krajhanzl, který se dlouhodobě věnuje výzkumu českého veřejného mínění nejen ve vztahu k ochraně životního prostředí. Právě nálady a postoje české společnosti budeme rozebírat v rozhovoru. Zaměříme se na roli emocí a také na rozpory kolem Green Dealu.
Reportáže z přírody si pusťte ZDE a...
Třicátý třetí díl poslouchejte na Soundcloud.
“Bible neřeší environmentální otázky v dnešním smyslu, ale určitě může být zdrojem morální inspirace,” myslí si Jan Zámečník, teolog z ETF UK a náš host, se kterým se zaměříme na udržitelnost z pozice teologie. Kdy a jak vznikl obor ekoteologie? Jak se liší přístup různých křesťanských společenství k environmentálním výzvám? Jakou inspiraci a naději nám přináší křesťanská perspektiva kontextu dnešní doby? Toto a také mnoho dalšího si v této epizodě Udržitelné Karlovky zodpovíme.
Třicátý druhý díl poslouchejte na Soundcloud.
“Albert Einstein údajně řekl, že když vyhynou včely, tak vyhyne i lidstvo. To je samozřejmě blbost. Říká se tomu beewahsing a nadhodnocování včely medonosné má svoje negativní důsledky,” uvádí do kontextu fungování studentského spolku Pučmeloud jeho zakladatel a absolvent FHS UK Ondřej Koc. Ondra nám ukáže základní mýty ohledně včelařství, poukáže na rozdíl mezi včelaři a medaři a také blíže představí svůj obor sociální a kulturní ekologie a jakým způsobem ho dnes využívá ve své zahradnické praxi.
Třicátý první díl poslouchejte na Soundcloud.
“Situace lidí v Česku se nezlepšuje a nůžky mezi bohatými a chudými se rozhodně rozevírají,” říká Zdeňka Marešová z charitativní organizace Diakonie. Spolu s ní se v této epizodě Udržitelné Karlovky podíváme na rozměr a stav sociální péče v ČR. Probereme schopnost charitativních organizací přispívat k naplňování cílů udržitelného rozvoje a také představíme možnosti dárcovství a fundraisingu.
Diakonie: https://diakonie.cz/.
Třicátý díl poslouchejte na Soundcloud.
Jakmile jste ve vědě, říkáte si, jestli by člověk nemohl nějakým způsobem svými znalostmi přispět k zlepšení poněkud černé vize budoucnosti. A já jsem ráda, že můžu přispět,” říká náš dnešní host doktorka Pavla Eliášová z PřF UK, která se věnuje výzkumu solárních paliv. Spolu si představíme základní východiska solárních paliv, praktický proces výroby i možná praktická využití. Zaměříme se také na roli popularizace chemie a udržitelnosti a v neposlední řadě také rozebereme pozici žen v české vědě.
Podpořte Udržitelnou Karlovku v anketě Czech Social Awards: https://www.socialawards.cz/.
Dvacátý devátý díl poslouchejte na Soundcloud.
V září se na nás chystá Evropský týden mobility, který má za cíl zvýšit povědomí o udržitelné mobilitě a nových dopravních řešeních. UK se navíc toto září ve velkém zapojuje do akce "Do práce na kole", a proto jsme si pozvali Michala Kalinu, zástupce spolku AutoMat. Probereme spolu genezi akce Do práce na kole, budoucnost udržitelné dopravy v Praze a také dáme pár tipů, jak nejlépe začít se po městě pohybovat na kole.
Dvacátý osmý díl poslouchejte na Soundcloud.
V létě jsme si pro vás připravili rozšířený speciál s výjimečným hostem docentem Ladislavem Mikem, přírodovědcem, odborníkem na ochranu životního prostředí, zkušeným vyjednavačem z environmentálních summitů a aktuálně také poradcem prezidenta v otázkách životního prostředí. Jak probíhají jednání na klíčových summitech a jakou roli tam hrají závorky? V čem Česká republika zaostává za svými závazky a na co by se měla do budoucna soustředit? A v čem může být inspirativní půdní fauna?
Dvacátý sedmý díl poslouchejte na Soundcloud.
Udržitelná Karlovka míří do Kamerunu. S docentem Davidem Hořákem z PřF UK se podíváme do horských lesů v Kamerunu a na schopnost tamějších lesů absorbovat oxid uhličitý. Probereme také ornitologii a význam výzkumu ptáků v širších ekologických souvislostech a vyjma Afriky navštívíme také malebné Třeboňsko jako výjimečný úkaz krajinného designu.
Dvacátý šestý díl poslouchejte na Soundcloud.
V květnu se Udržitelná Karlovka obrací opět k studujícím. Konkrétně ke klima-akademičce a studentce práv Veronice Králové. Co přesně označuje pojem klima-akademička a co je náplní její práce? Jak se akademická sféra doplňuje s Veroničinou aktivistickou prací? A jaké výzvy na nás čekají v oblasti klimatické spravedlnosti?
Zodpovíme si s Veronikou, a ještě spolu s ní navštívíme problematická místa globálního Jihu. Zároveň doporučujeme k prozkoumání její studentský spolek Mater Nostra.
Dvacátý pátý díl poslouchejte na Soundcloud.
Nová epizoda Udržitelné Karlovky se zaměří na udržitelnost tentokrát více matematicky. S meteorologem a klimatologem Michalem Žákem se podíváme na klima a na počasí. Co generuje současné výkyvy počasí? Jak se proměňuje atmosférické proudění? A za čím vším stojí tajemný efekt El Niňo? Vyjma těchto otázek se dostane také na výzkum proměny klimatu na MFF UK a na způsoby simulace budoucích scénářů klimatického vývoje.
Dvacátý čtvrtý díl poslouchejte na Soundcloud.
Březen v Udržitelné Karlovce patří právům a ústavě. Lukáš Lev Červinka se odborně věnuje ústavnímu právu a aktivně prosazuje jeho popularizaci. Tvrdí, že za schopností efektivně prosazovat systémová řešení stojí dostatečná znalost fungování právního systému. Proto se v rozhovoru zabýváme možnostmi jednotlivce ovlivňovat své okolí, účinností právního řádu v ČR a také novými formáty prezentace českých ústavních pořádků. Konkrétně se můžete podívat na Lukášovu aktivitu na crowdfundigové platformě Donio.
Dvacátý třetí díl poslouchejte na Soundcloud.
V další epizodě Udržitelné Karlovky se zaměříme na populární téma udržitelného stravování. Společně s Danou Kapitulčinovou z COŽP UK probereme, jak se každý den rozhodnout, co si dát k jídlu a dbát přitom na šetrnost k životnímu prostředí. Konkrétně si povídáme také o rovnováze mezi udržitelnou a zdravou výživou, o specifiku dovážených surovin nebo o konkrétních tipech, jak například některé potraviny ve svém jídelníčku omezovat.
Dvacátý druhý díl poslouchejte na Soundcloud.
Jako první se v novém roce potkáváme s hostkou, která za námi dorazila až z Kalifornie. Tereza Omabuwa je absolventkou PedF UK a kariéra ji dovedla až na UCLA, kde se věnuje sociálním dopadům a udržitelnému rozvoji na tamějším Centre for Impact. Spolu probíráme, v čem se liší české a americké univerzitní prostředí, jak zkoumat dopady udržitelných strategií u velkých firem a které aktivity UCLA představují inspirace pro Univerzitu Karlovu.
Více o Centre for Impact UCLA.
Dvacátý první díl poslouchejte na Spotify zde.
Před Vánoci se v Udržitelné Karlovce potkáváme se Soňou Klepek Jonášovou, zakladatelkou Institutu cirkulární ekonomiky tzv. INCIENu. Cirkulární ekonomika představuje inovativní přístup, jak efektivně a šetrně nakládat s přírodním bohatstvím. Klepek Jonášová hovoří o základních principech "cirkulárky". Rozebírá také, jak se tyto principy mohou projevovat v konkrétním případě stavitelství, a ukazuje, že šetrná práce s materiálními zdroji je i otázkou národní a evropské bezpečnosti. Na závěr rovněž přidáváme i pár tipů na udržitelné Vánoce.
Více o INCIENu.
Dvacátý díl poslouchejte na Spotify zde.
Ing. Lenka Henebergová
Členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj
Mgr. Ing. Nikola Rusová
Manažerka udržitelného rozvoje