Cílem evropského KA2 projektu SUSTAINABLE ERASMUS+ TRAVEL (SET) je dosáhnout širší individuální, a i politické systémové změny, aby se mobility v rámci programu Erasmus+ staly skutečně udržitelnějšími. Rovněž zvýšit povědomí o změně klimatu a jeho vlivu na životní prostředí a zdůraznit potřebu individuální odpovědnosti a změny u všech zúčastněných stran vysokoškolského vzdělávání v rámci Erasmu+.
Jedná se o 28měsíční projekt, který začal v únoru 2024 a skončí v květnu 2026. Aktuální informace o SETu.
Projektové konsorcium tvoří: European University Foundation (EUF, koordinátor), Universidade Do Porto, Univerzita Karlova v Praze, Universitat Zurich, Erasmus Student Network (ESN) + 2 neziskové organizace: Generation Climate Europe a Erasmus by Train.
Projekt SET byl navržen tak, aby splňoval tři následující cíle v rámci zvyšování povědomí o udržitelném cestování studujících:
podpoření přechodu k udržitelnějším mobilitám díky dotazníkovému průzkumu, který povede k analýze, jaké okolnosti vedou k volbě dopravního prostředku, kterým studenti vyjíždějí na mobility
vznikne platforma pro udržitelné cestování, která bude propagovat toto cestování i díky online soutěži a přispěje ke vnímání mobility jako vzdělávací a transformační zkušenosti, která studentům umožní poznat více zemí a využít naplno evropské občanství
rozpoznání přidané hodnoty udržitelného cestování vytvořením a shrnutím tzv. „zelených“ kompetencí a sestavením rámce pro uznání těchto tzv. měkkých dovedností
Tyto cíle budou dosaženy analýzou cestovních zvyklostí studujících, včetně zavedení a využívání zeleného příplatku (tzv. „green erasmus“), a vyhodnocením toho, co je pro studentky a studenty výhodné pro používání udržitelnějších dopravních prostředků. Bude vytvořena online soutěž pro studující, kteří budou moci prezentovat své zkušenosti z cesty do cíle mobility a zpět prostřednictvím udržitelnějších způsobů dopravy. A finálně bude sestaven digitální archiv ekologických kompetencí získaných při cestování udržitelným způsobem a vytvoří se rámec pro uznávání těchto dovedností.
Úkolem Univerzity Karlovy bylo vytvořit podklady pro vytvoření fokusních skupin a jejich organizaci a evaluaci. Tyto skupiny se konaly na UK, v Portu, v Zürichu a v ESN Brussel a účastnice a účastníci měli diskutovat o udržitelném cestování na/z mobility v rámci programu Erasmus+. Na základě výstupu těchto skupin UK vytvořila a sestavila dotazník, který je nyní sdílen mezi všemi partnery na různých evropských platformách a sítích.
Průzkum se zaměřuje na studující, kteří již na Erasmus+ pobyt do zahraničí vyjeli, anebo se na něj chystají v blízké době vyjet. Jedná se o studující různého věku a národnosti, z různých socioekonomických poměrů, s různými speciálními potřebami, nacházející se v různém stupni studia napříč různými obory a formy studia.
Dotazník se skládá ze čtyř částí:
Identification (Osobní údaje)
University/study data (Údaje o univerzitě a studiu), Daily habits and civic engagement (Každodenní návyky a občanská angažovanost)
Transport data (Údaje o dopravě)
Final (Závěr).
Jazykem dotazníku je angličtina, proto by všechny uvedené odpovědi měly být v tomto jazyce. Vyplnění dotazníku zabere přibližně 10-20 minut.
Deadline pro vyplnění dotazníku, který najdete zde, je pátek 13. prosince 2024 o půlnoci.
Pokud během vyplňování dotazníku narazíte na jakékoliv problémy, neváhejte se obrátit na , Policy and Research Officer při EUF (European University Foundation).
Ing. Lenka Henebergová
Členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj
Mgr. Ing. Nikola Rusová
Manažerka udržitelného rozvoje