Cíle udržitelného rozvoje jsou koncipovány na globální úrovni a Univerzita Karlova si tento rozsah a svou roli v něm uvědomuje. Aktivní zapojení do mezinárodních iniciativ, výměna know-how a příkladů dobré praxe na poli udržitelného rozvoje a posílení mezinárodních vztahů tak patří ke klíčovým aktivitám univerzity na cestě za udržitelností.
Na poli vědy a výzkumu se UK podílí na mezinárodních výzkumných projektech týkajících se environmentálních výzev, změny klimatu, ochrany biodiverzity, cirkulární ekonomiky či obnovitelných zdrojů energie. Úzká spolupráce v řešení témat udržitelného rozvoje probíhá a aliancemi jako je 4EU+, UNICA Green, COPERNICUS Alliance a mnoho dalších. Projekty jsou financovány Evropskou unií a dalšími organizacemi.
Nedílnou součástí úspěšné implementace udržitelnosti na UK je vzdělávání a mezinárodní výměny na studentské a zaměstnanecké úrovni. Udržitelná internacionalizace zahrnuje program ERASMUS+, sdílení dobré praxe se zahraničními vysokými školami či workshopy a semináře konané k tématům udržitelného rozvoje. UK dále nabízí studijní programy a kurzy zaměřené na udržitelný rozvoj v angličtině.
Aktivní participace na mezinárodních konferencích, a to jak v roli organizátora tak i účastníka, nabízí pro UK možnost úzkého propojení s akademickou sférou zahrničních univerzit a veřejnými institucemi, které se podílejí na dosažení udržitelnosti. Příkladem je sdružení Coimbra Group, jenž se zabývá udržitelným rozvojem z různých hledisek.
Ing. Lenka Henebergová
Členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj
Mgr. Ing. Nikola Rusová
Manažerka udržitelného rozvoje