Rovné příležitosti a wellbeing

„Základem univerzity jsou lidé. Právě oni jsou nositeli kultury instituce, která je rozhodující pro úroveň vzdělanosti, bádání i vnitřní správy. Vynikající vědci a pedagogové dokáží rozvíjet potenciál studentů, kteří i díky tomu přicházejí s otázkami, novými nápady a řešeními, čímž pokračují tam, kam jejich učitelům nebylo dopřáno dojít. Máme-li se přiblížit nejlepším světovým univerzitám, musí pro nás být péče o lidi, jejich talent a zkušenost, intuici i odbornost, prvořadou prioritou. Nejlepší lidé dělají nejlepší univerzitu.“ (Strategický záměr UK 2021 – 2025).


V souladu s Cíli udržitelného rozvoje OSN se univerzita zavazuje zajistit rovné příležitosti všem studujícím, zaměstnancům a zaměstnankyním. Nejedná se pouze o genderovou rovnost, ale též o podporu pečujících osob, osob s různými druhy znevýhodnění, slaďování rodinného a pracovního života a zajišťování bezpečného prostředí.


Dalším příkladem dobré praxe je udělení prestižního ocenění „HR Excellence in Research“, které odráží jak oblast rovných příležitostí tak i udržitelný rozvoj v širším kontextu. Univerzita Karlova je držitelem tohoto ocenění, jež dokládá kontinuální zlepšování pracovních podmínek pro výzkumné pracovníky a pracovnice a závazek k udržení vysokých standardů v oblasti lidských zdrojů ve výzkumu, od roku 2019.


V tíživých situacích stojí zaměstnancům a zaměstnankyním a studujícím k dispozici univerzitní ombudsmanka, jež řeší různorodé podněty zásahu do bezpečné organizační kultury. Podporou na fakultní úrovni jsou jí ombudsosoby pro fakulty a další součásti univerzity. Ombudsosoby řeší široké pole podnětů sahající od nedůvodných průtahů, přes šikanu, mobbing a bossing až po sexualizované a genderově podmíněné násilí a jiné situace negativně ovlivňující podmínky studia či výkonu práce.


Veškeré další informace k tématu rovných příležitostí naleznete zde.


Wellbeing

Příznivé prostředí pro studující a zaměstnance a zaměstnankyně je stěžejním faktorem pro úspěšné a produktivní fungování univerzitní komunity. Tento „wellbeing“ nespočívá pouze ve zdravých mezilidských vztazích, ale též v přístupnosti sportovních zařízení, psychické podpory a zdravých stravovacích možností. Zajištění příznivého prostředí se taktéž orientuje dle komplexních Cílů udržitelného rozvoje.


Různorodé podpůrné a osvětové akce, aktuality a konkatní centrum pro celou univerzitní komunitu a mnohé další nabízí UK Point.


Služby studujícím sahají od Studijního klubu, přes Orientační týdny a zprostředkování potřebných kontaktů až po Centrum Carolina, jenž poskytuje podporu osobám se zdravotním a socioekonomickým znevýhodněním, nebo také osobám vystaveným sexuálnímu obtěžování či šikaně. Dalším dokladem univerzitního snažení o wellbeing je zahájený procesu certifikace „Healthy Campus“ pod záštitou Mezinárodní univerzitní sportovní federace (FISU).


Pro zaměstnance a zaměstnankyně UK Point představuje místo, jež se řídí dle hesla: „Víme, co zaměstnanci ocení, jsme jimi i my“.

Je proto výchozím bodem pro zaměstnanecký wellbeing, který univerzita aktivně podporuje. Mezi stěžejní oblasti patří mimo jiné podpora fyzického a psychického zdraví s nabídkou jógy, poradenským Centrem Carolina a různorodým sportovním vyžitím.

Často skloňovaným pojmem dnešní doby je work-life balance, tedy nalezení rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Univerzita tuto rovnováhu podporuje jak flexibilní pracovní dobou, tak například nabídkou služeb pro rodiče (mateřské školky a dětské koutky). Pro rozvoj osobnosti a takzvaných "soft-skills" univerzita oragnizuje kurzy cizích jazyků, vzdělávací program, zahraniční zájezdy včetně stáží ERASMUS+, rozličnou kulturní nabídku a mnoho dalších akcí, jejichž program nalznete zde.


Poslední změna: 5. červen 2024 09:57 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

Ing. Lenka Henebergová

Členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj


Mgr. Ing. Nikola Rusová

Manažerka udržitelného rozvoje



Jak k nám