• Aktuality

Aktuality

4. února 2025

Student Mobility Summit v Barceloně

Ve dnech 4.–6. 2. 2025 proběhl na Univerzitě v Barceloně třídenní „Student Mobility Summit“ na téma „Více mobilit, méně uhlíkové stopy“. Setkání se zúčastnila odborná veřejnost v udržitelnosti a tvorbě zelené politiky, zástupci a zástupkyně univerzit i studující, aby společně řešili jednu z nejnaléhavějších otázek v oblasti vysokoškolského vzdělávání: Jak sladit ambiciózní cíle navyšování výjezdů do zahraničí s udržitelností životního prostředí?


Účastníci a účastnice byli zapojeni do různých typů zasedání, od kulatých stolů a hackathonů až po tréninková školení a praktické workshopy. Díky tomu, že se summit zabýval tématem udržitelné mobility studujících z mnoha úhlů pohledu, umožnila různorodost formátů převést nápady do akčních plánů, ponořit se do diskusí a zároveň získat praktické tipy na řešení problémů.


Summit v neposlední řadě poskytl platformu pro prezentaci inovativních postupů a zkoumání způsobů, jak snížit uhlíkovou stopu mobility a zároveň zachovat její dostupnost a inkluzivitu zahraničních výjezdů.


Ze summitu vzešly následující postřehy:

  • Udržitelné alternativy cestování: význam nabídek pro cestování vlakem/autobusem a zlepšení infrastruktury pro ekologičtější cestování.

  • Institucionální závazky: univerzity stále častěji začleňují udržitelnost do svých politik internacionalizace, ale k rozšíření tohoto úsilí je zapotřebí silnější koordinace a monitorování cest.

  • Na pohledu studujících záleží: zapojení studujících do utváření politik udržitelné mobility je zásadní pro zajištění jejich proveditelnosti a účinnosti.

  • Úspěšné příběhy: propagace příběhů a tipů z reálného života je důležitá pro společnou změnu paradigmatu o tom, jaká může být zkušenost s mobilitou.

Příklady dobré praxe

V průběhu akce bylo představeno několik osvědčených postupů a příkladů, které zdůraznily pokrok dosažený v oblasti udržitelných výměn studujících.

Mezi významné iniciativy patří:

  • Politika udržitelného cestování na Univerzity of Zürich: cílem této nové politiky je podporovat udržitelné možnosti cestování studujících i zaměstnaných se zaměřením na snížení uhlíkové stopy programů mobility.

  • Smíšený intenzivní program U!Train: Universitat Politecnica de Catalunya se podělila o inovativní program, který kombinuje fyzické i virtuální prvky, aby se snížila potřeba cestování a zároveň se zachovala mezinárodní zkušenost se vzděláváním.

  • Projekt udržitelného cestování Sustainable Erasmus+ Travel (SET): tato iniciativa nabízí cenné zdroje pro ekologičtější cestování v rámci programu Erasmus+ i mimo něj, včetně interaktivního úložiště „zelených kompetencí“. Tento seznam zdůrazňuje průřezové dovednosti, které mohou studenti při udržitelném cestování posílit. Do projektu je zapojena i Univerzita Karlova, která během podzimu 2024 vytvořila dotazník na udržitelnou mobilitu sdílený napříč Evropou.

Cesta k udržitelnosti

Summit v Barceloně potvrdil, že cesta k udržitelné mobilitě studujících je sice složitá, ale ne nemožná. Nástroje, strategie a politická doporučení existují, jejich realizace však vyžaduje trvalou spolupráci, odhodlání a inovace.


Univerzita Karlova udržitelnou mobilitu svých studujících i zaměstnanců a zaměstnankyň dlouhodobě podporuje a je nedílnou součástí strategických materiálů udržitelného rozvoje na UK.



Autorka: Mgr. Petra Šmídová, DiS. (Odbor zahraničních vztahů RUK)

Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

Ing. Lenka Henebergová

Členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj


Mgr. Ing. Nikola Rusová

Manažerka udržitelného rozvoje



Jak k nám