• Aktuality

Aktuality

7. června 2024

Letní prázdniny klepou na dveře a mnohým z nás se klade otázka, kam, jak a za čím jet na dovolenou. Poslední desetiletí ovládl trend dosáhnout extrémů: co nejdál, nejvýše, nejodvážněji a především nejexotičtěji. Zážitky z nejodlehlejších částí planety již nikomu sandály nerozhodí (ani ty s ponožkami), cestovatelské dokumentace ztratily svůj šarm a spousta lidí se ptá, co teď? Odpověď nabízí takzvaný „slow tourism“.


Nejedná se při tom o pomalou turistiku v pravém slova smyslu, ale šetrné cestování jako alternativní koncept k masové turistice, který se zaměřuje na hlubší prožitek, poznání autentických míst a kultur a ohled na přírodu. Ekoturista tedy volí environmentálně a sociálně šetrný způsob dovolené a destinaci tím nezatěžuje, ale působí na ni v ideálním případě dokonce pozitivně.

A právě to se stává dostupnějším i v České republice. Mnohá oblíbená výletní místa jsou totiž mírou popularity přetížena, trpí takzvaným „overtourism“, a v důsledku dochází například k ničení přírody či kulturních památek.

Portál kudyznudy.cz pod záštitou Agentury CzechTourism proto představuje „neobjevené skvosty Česka“ a mapový portál mapy.cz nabízí trasy pro Turistiku beze stop. Možnost rozptýlit se po republice, objevit neznámá zákoutí a zároveň udělat něco dobrého pro přírodu se může stát atraktivní dovolenkovou alternativou. Zároveň byl ve spolupráci společnosti eon.cz s odborníky a odbornicemi na šetrné cestování vypracován Manifest ohleduplného turisty, jenž je jednoduchým návodem jak se na dovolené chovat šetrně a udržitelně.

Avšak nezapomínejme, environmentální impakt nemá jen samotný pobyt, ale také cesta do destinace. Principy „slow tourism“ zde napovídají upustit od letadlové dopravy a přejít na pozemní, nejlépe hromadnou dopravu – a pak se i samotná cesta stane zážitkem.


Během výletů a dovolené se proto řiďme ochranářským heslem: „Take nothing but pictures, leave nothing but footprints.“


A kdo na dovolenou neodjíždí, tomu k udržitelnému chování v práci či ve škole pomohou Praktické rady pro každý den na UK.

Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

Ing. Lenka Henebergová

Členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj


Mgr. Ing. Nikola Rusová

Manažerka udržitelného rozvojeJak k nám