17. října 2023

V rámci 17. ročníku soutěže České hlavičky, dceřinného projektu soutěže Česká hlava, byla historicky podruhé udělena i cena Univerzity Karlovy s názvem INTENTIO. Toto ocenění je udělováno středoškolským studentům, jejichž projekt či odborná práce se zabývá udržitelným rozvojem a cílí na ohleduplnější využívání přírodních zdrojů a jejich dopad na klima, udržitelnost měst a obcí, rovnost příležitostí a kvalitu života budoucích generací a další obdobné oblasti.

Vítězem ceny INTENTIO se stal Šimon Kilián, student pražského Gymnázia Nad Štolou. Získal tuto prestižní cenu za svůj projekt neplatinového katalyzátoru pro palivové články, který představuje cenově dostupnější a ekologičtější alternativu k tradičním platinovým katalyzátorům.

Šimon Kilián vyvinul katalyzátor využívající měď a oxid manganičitý, které jsou mnohem levnější než platina a lze je získat z recyklovatelných zdrojů. Tento nový katalyzátor je sice méně výkonný než platinový, ale jeho nízké náklady a dostupnost ho činí perspektivním pro širší využití v alternativních energetických technologiích.

„Do budoucna bych rád zkusil titan, který mi vychází z nějakého důvodu dobře.", dodává Šimon a my mu pro budoucí výzkum držíme palce!

Celý rozhovor s vítězem ceny INTENTIO si mužete přečíst zde.