5. března 2024

Lokni je síť chytrých filtračních stanic, ve kterých si natočíte filtrovanou chlazenou (perlivou i neperlivou) vodu zdarma nebo za symbolický příspěvek. Kvalita vody splňuje přísná kritéria Státního zdravotního ústavu díky pravidelné výměně filtrů a sanitaci.

Na Univerzitě Karlově je možné si filtrovanou vodu natočit na Lékařské fakultě v Hradci Králové a na pražských kolejích 17. Listopadu, Hvězda, Na Větrníku a Kajetánka. V roce 2023 se díky využití těchto filtračních stanic ušetřilo 18 368 kg plastu a 42 247 kg CO2 z výroby a dopravy.

V celé síti Lokni se za minulý rok podařilo ušetřit 11 000 000 PET lahví, což je cca 285 tun plastu. Od ledna do prosince uživatelé vypili 1 656 944 litrů filtrované vody, což je pro představu tolik ušetřených PETek, že kdyby se poskládaly za sebe, dosáhly by z Prahy až do Londýna. Klíčovým krokem pro platformu byla spolupráce se správou železnic, filtrovaná voda je nyní k dispozici na 12 nádraží v České republice. Aplikace k využívání služby lokni se rozrostla na 80 000 uživatelů a vyskočila tak na 1. místo v žebříčku nejstahovanějších aplikací v kategorii Jídlo a pití.